Oxygenoterapia a dýchanie

Eva Pósová


„Dych je život, ak dýchate dobre, budete na tejto zemi dlho“.

Príslovie zo sanskritu

Pre nikoho bezpochyby nie je žiadnym tajomstvom, že sme od kyslíka celkom závislí. Menej si však už uvedomujeme kyslík ako zdroj nenahraditeľnej energie. Až 2/3 všetkej našej energie pochádzajú zo vzduchu, ktorý dýchame. Potrava je síce zdrojom energie, no na rozloženie skonzumovanej potravy na využiteľný zdroj energie potrebujeme kyslík, resp. dýchanie.

________________________________________________________________________________

KYSLÍK + GLUKÓZA = ENERGIA

Kyslík zo vzduchu sa dostáva do buniek. Tu sa spojí s glukózou a spolu vytvoria adenozintrifosfát (ATP) - zdroj energie ktorému vďačíme za to, že naše bunky môžu vykonávať svoje dôležité funkcie. Mozog vysiela elektrické impulzy, srdce bije, oči vidia, svaly sa sťahujú, ap. Ide o proces, ktorému sa hovorí aeróbna respirácia, pri ktorej sa vytvára aj oxid uhličitý, voda a teplo. Tieto z tela jednoducho vydýchneme a zvyšok odíde z tela cez pot, moč, stolicu.

Dýchanie je jednou z mála telesných funkcií ovládaných vedomými aj nevedomými časťami mysle. Fungovanie vedomej mysle teraz nebudeme rozoberať. Tou „nepoznanou“ pre mnohých z nás je práve nevedomá myseľ, ktorú si skutočne často vôbec neuvedomujeme. A pritom práve ona  ovplyvňuje naše správanie, myšlienky, pocity a samotné dýchanie.

Podvedomá myseľ riadi aj autonómnu nervovú sústavu (ANS) – striedanie dvoch stavov (sympatikus = aktivita / parasympatikus = odpočinok). Sympatikus sa aktivuje keď sme v strese. Dýchame rýchlo, plytko, kyslíkom nasýtená krv sa presúva do svalov, začíname sa potiť.  Zjednodušene povedané, telo sa prepne do stavu PREŽITIA. Ostatné funkcie (trávenie, pohlavné orgány, pamäť, argumentácia, ap.) sú na čas potlačené.

Parasympatikus naopak zapíname pri trávení, odpočinku, spánku. Spomalí sa nám dych, zníži tepová frekvencia, klesne krvný tlak, uvoľnia sa svaly. Začne sa proces trávenia a regenerácie buniek. V tomto stave sa nám aktivuje aj čelový lalok v mozgu, ktorý je zásadný pri plánovaní, rozhodovaní, kreativite, argumentácií a posudzovaní.

Oba stavy sú pre nás dôležité, zapínajú sa v závislosti na situácií. Je však dôležité nezotrvávať dlho ani v jednom stave. Tak ako sa stres podpisuje na našom zdraví, rovnako i príliš dlhé zotrvanie v „meditovaní“ môže viesť k strate motivácie až k depresiám.

Nedostatočné nasýtenie krvi kyslíkom nám môže spôsobovať vážne problémy. Počnúc „banálnou“ bolesťou hlavy až po zlyhávanie orgánov. Pre udržanie dobrého zdravia je preto veľmi dôležité kontrolovať si koncentráciu kyslíka v krvi (saturáciu kyslíka - SpO2). Môžeme ju merať pomocou oxymetrov, príp. na SMART hodinkách, v aplikáciách MT, ap.

Nižšia saturácia kyslíka môže poukazovať napr. na krvnú zrazeninu, zápal pľúc, problémy spôsobené veľkým alebo dlhotrvajúcim stresom, prílišnú fyzickú či psychickú záťaž.

Pulzný oxymeter meria koľko % červených krviniek práve prepravuje kyslík:

95-99% - normálne hodnoty zdravý človek(Pozn.: v prípade zdravých seniorov  platí spodná hranica)

90-95% - znížené – hraničné hodnoty zdravý človek – signál nejakej nerovnováhy, treba sledovať

<90% - potrebné lekárske vyšetrenie

<80% - kritický stav, zlyhávanie dýchacej sústavy

<60% - desaturácia, hypoxické kŕče, strata vedomia

_____________________________________________________________________________________

Terapia kyslíkom – oxygenoterapia je liečebný postup založený na princípe vdychovania čistého kyslíka vo vyššej koncentrácii, ako je bežne v ovzduší. Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje len 21 % kyslíka. Zvyšok tvorí 78 % dusíka, 1 % oxidu uhličitého, argónu, hélia a ostatných plynov.

Nedostatok kyslíka a s ním spojený aj nedostatok energie, je príčinou vzniku rôznych chorôb a chronických chorobných stavov. Oxygenoterapia pôsobí na celý organizmus, nielen na choré orgány. Viac informácií


Hlavné zdroje:

  • Stuart Sandeman (2022), Breathe in, Breathe out, Londýn. Preklad: Zuzana Angelovičová. ISBN 978-80-222-1394-3